ورق روغنی چیست

نامگذاری ورق روغنی به دلیل ظاهرآن می باشد، ورق های فلزی به دو روش ساخته می شوند. که نورد سرد و نورد گرم ورق سیاه می باشد. همچنین با نام ورق با نورد سرد هم شناخته می شود.ورق روغنی st12 با تکنولوژی نورد سرد تهیه می شوند به این معنی که ورق های با ضخامت بالا توسط نورد به ضخامت های پایین‌تر تبدیل می شوند. کیفیت ظاهری بسیار عالی دلیلی است برای محبوبیت ورق روغنی برای صنایع که زیبایی وظاهر تولیدات حائز اهمیت است مورد استفاده قرار می گیرد. انواع ورق روغنی به شاخه های ورق معمولی، ورق نیمه کشش و ورق های فوق کشش تقسیم می شود. ورق های روغنی از ضخامت ۳۰ صدم میلی‌متر تا ۳ میلی‌متر تولید می شود که این تنوع ابعادی کاربرد ورق روغنی را در صنایع مختلف گسترش داده است.

انواع ورق روغنی

ورق روغنی داخل کشور طبق استاندارد DIN آلمان و در سه نوع ST12, ST13 و ST14 تولید و عرضه میشوند. دلیل وجود حرف ST برگرفته از Stahl می باشد که این کلمه در آلمان به معنای فولاد می باشد. یکی دیگر از انواع ورق روغنی ورق EK2  (لعاب پذیری بالا) و QSTE (خواص ضد سایش) می باشد.

ورق روغنی در سه نوع زیر در بازار تولید و عرضه میگردد :

ورق روغنی معمولی ST12

کششی ST13

فوق کششی ST14

و ST15 و ST16

کاربرد ورق روغنی ST12

قطعات الکتریکی

خودروسازی

کانتینر

کشتی سازی

پوسته کوره

ساخت و ساز

کاربرد ورق روغنی ST13

ساختمان سازی

لوازم خانگی و اداری

تولید گلگیر

سازه هایی که نیاز به پرسکاری عمیق دارد

کاربرد ورق روغنی ST14

تولید لباسشویی و ظرفشویی

خودروسازی در بخش تولید فیلتر خودرو

صنعت ساختمان سازی، در مکان هایی که نیاز به پرسکاری با عمق زیاد می باشد

انواع ورق روغنی

کاربرد ورق روغنی

  • خودروسازی

ساخت قطعات خودرو مانند فیلتر, گل گیر و…

  • لوازم خانگی

تولید اجاق گاز, یخچال و فریزر , کابینت و … با ورق روغنی انجام میشود.

  • مقاطع فولادی

تولید لوله و پروفیل در ابعاد متنوع با کارایی گسترده یکی دیگر از کاربرد ورق ورغنی می باشد.

  • مبلمان و دکوراسیون

میز و مبلمان اداری اغلب از لوله و پروفیل روغنی استفاده میشود که در کنار وزن سبک مقاومت بالایی نیز داشته باشد.

ورق روغنی سرد

ورق فولادی سرد در صنعت به صورت نورد سرد تولید می شود. این نوع متریال برای ساخت و ساز و استفاده در مصالح ساختمانی  بسیار مناسب هستند.ورق سرد جهت تولید انواع لوله و پروفیل استفاده میشود که شرکت تولیدی خاور صنعت هما یکی از بزرگترین  تولید کنندگان این نوع محصولات صنعتی در ایران میباشد.امتیاز بسیار ویژه این نوع ورق های فولادی و محصولات تولیدی این نوع ورق ها این است که در برابر فشارهای بسیار بالا، مقاومت فوق‌العاده ای دارد.

روش نورد سرد در تهیه محصولات با پرداخت سطح خوب و ابعاد دقیق، مانند انواع تسمه، میله ، لوله و پروفیل سبک (مبلی) استفاده می شود. انواع ورق روغنی موجود در بازاربه صورت استاندارد و با ضخامت 30/0 میلی‌متر تا 20 میلی‌متر بوده و عرض استاندارد برای آن ها 100 و 125 سانتی‌متر است.این ورق ها پایه تولید ورق های گالوانیزه هستند.

مزایای ورق روغنی سرد (فولاد سرد)

قدرت و تحمل بالای این مواد در فشار و وزن زیاد که همین ویژگی باعث شده در بیشترین کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار گیرد.علاوه بر این، تولید نورد سرد در مقایسه با تولید انواع ورق فولادی، بسیار سریع تر و ارزان‌تر است.تولید سریع یک محصول مرغوب و پرکاربرد صنعتی، به رونق و رشد بازار نیز کمک خواهد کرد. ورق های نورد سرد در اندازه های متفاوت تولید می شود؛ همچنین پس از پردازش، شکل و ظاهر فیزیکی آن تغییر نمی کند، به این معنی که انقباض ناخواسته ای در متریال اتفاق نمی افتد. انواع ورق روغنی بسته به اینکه چه آلیاژی در تهیه آن به کار رفته و چه عملیات حرارتی برای تولید آن استفاده شده است، به سه نوع معمولی (ورق روغنی st12) ، نیمه کشش (st13) و فوق کشش (st14) دسته بندی می شود. طیف گسترده ای از کاربردهای محصولات نورد سرد در زیر خلاصه شده است:

• ساخت پانل های غیرقابل انعطاف

• نقاشی قطعات (دارای سطح آن شفاف که اجازه می دهد اجرای عملیات رنگ کاری به راحتی و با کیفیت بالا انجام شود)

• صنعت خودروسازی •تولید قطعات خودرو •مبلمان اداری •صنعت لوازم خانگی •ساخت انواع قفسه

فرآیند تولید و فروش ورق سرد:

ورق روغنی st12 خاور صنعت هما از ورق سیاه تولید می شود. ورق سیاه  ابتدا اسید شویی می شود که پولک های سطحی ورق که سیاه رنگ است. از بین برود و سپس طی چندین مرحله نوردکاری سرد تبدیل به ورق سرد میشود. مثلا برای تولید ورق سرد به ضخامت ۲ میلیمتراز  ورق سیاه  ضخامت ۳ میلیمتری استفاده میشود.ورق سرد تولید شده می تواند ویژگیهای متفاوتی داشته باشد که بستکی به عناصری داردکه در ورق سرد موجود است،

یعنی درصد کربن  منگنز   تیتانیوم  و سایر عناصر.مثلا برای تولید فیلتر اتومبیل از ورق سرد با قابلیت ST14 فوق کشش استفاده می شود و برای بدنه اتومبیل مثل گل گیر از ورق روغنی با قابلیت ST13 استفاده می شود. برا اجاق گاز که صفحه فلزی لعاب گیر دارداز ورق روغنی با قابلیت EK2 و همچنین برای قطعات زیرین اتومبیل از ورق روغنی با قابلیت QSTE ضد سایش استفاده می شود.برای تولید اگزوز از ورق سرد با قابلیت سازگار با شرایط ضدزنگ زدگی استفاده می شود.

فرمول محاسبه وزن انواع ورق سرد

طول به متر * عرض به متر * ضخامت به میلیمتر ضربدر۷/۸۵ = وزن به کیلو گرم
ورق های روغنی موجود در بازار ایران:
  فولاد  مبارکه
 هفت الماس
  فولاد  غرب
  فولاد  درخشان
 قزاق
 کره
 چین
 ایثار هند

کاربرد ورق روغنی

چه کسانی از ورق سرد استفاده می کنند ؟

ورق روغنی یکی از ورق های می باشد که امروزه در صنعت از آن استفاده زیادی می کنند. بسیاری از افرادی که با این ورق آشنایی ندارند آن را در صنعت خود چندان استفاده نمی نمایند و ترجیح می دهند ار ورق های سیاه استفاده کنند، چرا که ورق سیاه قدمت بیشتری دارد.

در توضیح باید بگوییم که اگر شما می خواهید ظاهر زیبایی در بنای خود داشته باشید بدون شک باید ورق روغنی انتخاب کنید، چرا که این ورق ها زیبایی بسیاری به نمای شما می بخشند که ورق های سیاه این قابلیت را ندارند. بیشتر کسانی که ار ورق سیاه استفاده می کنند به دنبال استحکام و ویژگی های دیگر آن می باشند، در صورتی که باید بدانید ورق روغنی هم استحکام و مقاومت بسیاری دارد، به همین دلیل در صنایع مختلف کاربرد دارد. البته لازم به ذکر می باشد قیمت ورق سرد به مراتب از نوع سیاه بیشتر و گران تر است؛ عمده دلیل این تفاوت قیمت؛ فرآیند تولید آن می باشد.

چگونگی تولید ورق روغنی :

همانطوری که بسیاری از وسیله ها در کارخانه تولید می شوند ورق سرد هم در کارخانه تولید می شود، ورق های سرد تفاوت بسیاری با ورق های دیگر دارند و به همین دلیل نحوه تولید آنها هم خاص و ویژه می باشد. به طور کلی در پاسخ به سؤال ورق روغنی چیست باید گفت با استفاده از روش نورد سرد تولید این محصول فولادی انجام شده و همچنین با به کارگیری روش های مختلفی روغنکاری محول را انجام میدهند  به همین دلیل است که به آن ورق روغنی می گویند، چرا که ظاهر درخشان و براقی دارد. به دلیل ظاهر زیبایی که این ورق ها دارند در صنعت بیشتر برای نمای بیرونی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

قابلیت هایی که این ورق دارد بسیار زیاد می باشد و به همین دلیل است که شما کاربرد ورق روغنی را بیشتردر ساختمان سازی ها می توانید مشاهده کنید. از آنجایی که در تولید ورق سرد تمامی استانداردها رعایت شده است، بسیاری از افراد از آن در ساختمان های خود استفاده می کنند.

روش های تولید ورق روغنی :

تکنولوژی هیدروفرمینگ که در تولید ورق سرد به کار گرفته می شود قبل از جنگ جهانی اول رواج داشته است و اولین باری که از آن استفاده کردند در سال 1980 بود که برای بدنه هواپیما از آن استفاده نمودند. در سال های بعد با این روش تولید ورق روغنی (سرد) را بسیار پیشرفته‌تر کردند و به همین دلیل مشتریان بسیاری را به دست‌آورد و افراد زیادی از آن استفاده کردند. فرآیند هیدروفرمینگ در تولید ورق روغنی بیشتر شبیه ورق های کششی می باشد که در این روش از قالب های کششی مخصوصی استفاده می کنند.

زانی که با استفاده از این روش در تیراژ پایینی ورق سرد تولید کنید می توانید بهترین جایگزین برای ورق های کششی باشد. ضخامت و کیفیت این نوع از ورق ها که با این فرآیند تولید می شوند بسیار عالی می باشد. همچنین یکی دیگر از مزیت هایی که این روش دارد و کاربرد ورق روغنی را افزایش میدهد این است که هزینه های شما را بسیار کاهش می دهد.

روش های تولید ورق روغنی به وسیله فرآیند هیدروفرمینگ :

در این سال ها تحقیقات بسیاری در فرآیند هیدروفرمینگ برای تولید ورق روغنی انجام شده است و نتیجه بیشتر این تحقیقات این بوده روش های گوناگونی در این فرآیند وجود دارد، که هر یک از این روش ها مزیت های مختلفی دارند. یکی از این روش ها فرآیند کشش عمیق می باشد که به صورت هیدرو مکانیکی است.

یکی دیگر از روش های آن هیدروفرمینگ به صورت جفتی می باشد که بر روی ورق فولادی آن را اجرا می کنند و همچنین یکی دیگر از آنها این است که برای تولید ورق روغنی (سرد) از قالب متحرک استفاده می کنند. به طور کلی تمامی روش هایی که در این فرایند برای تولید ورق روغنی st12 (سرد) انجام می شود کیفیت بسیار عالی دارند و همچنین قیمت آنها نیز پایین است.

شرکت پرشین آیرون افتخار نمایندگی رسمی فروش محصولات کارخانه خاور صنعت هما تولید کننده انواع لوله و پروفیل

از ورق سرد می باشد.جهت اطلاع از قیمت ورق روغنی st12  خاور صنعت هما و فروش ورق سرد و قیمت لوله و پروفیل مبلی (سبک) با ما تماس بگیرید.

ارسال نظر