ورق سیاه

قیمت ورق سیاه

قیمت ورق سیاه یکی از تاثیرگذارترین موارد در حوزه‌ی خرید و فروش محصولات فولادی است که تاثیر زیادی در رکود یا رشد بازار فولاد دارد.قیمت ورق سیاه در سالهای اخیر چالش بزرگی برای تولید کنندگان وابسته به این صنعت ایجاد کرده. قیمت این نوع ورق یکی از تاثیر گذارترین عوامل بر قیمت ورق فولادی می باشد، زیرا تمام ورق های فولادی از این نوع ورق تولید می شود.

قیمت ورق گرم در قیمت گذاری ورق های فولادی مانند قیمت ورق روغنی، قیمت ورق گالوانیزه قیمت ورق اسید شویی تاثیر مستقیمی دارد.

بازرگانی پرشین آیرون با تکیه بر تجربه و اعتبار در این صنعت، توان تامین ورق سیاه در ضخامت ها و عرض های مختلف را داراستبا عضو شدن در کانال تلگرام پرشین آیرون از قیمت ورق سیاه و نحوه خرید ورق سیاه به صورت روزانه مطلع میشوید.

قیمت ورق سیاه

جدول قیمت ورق سیاه

قیمت بروز ورق سیاه با احتساب 9% ارزش افزوده

مشخصات محصولمکان بارقیمت هر کیلوگرم
(ریال)
تاریخ بروزرسانی
ورق سیاه 3*1250 ST37 مبارکهاصفهان3130001401/11/02
ساعت13:00
ورق سیاه 2.5*1250 ST37 مبارکهاصفهان3130001401/11/02
ساعت13:00
ورق سیاه 4*1500 ST37 مبارکهاصفهان3130001401/11/02
ساعت13:00
ورق سیاه 3*1500 ST37 مبارکهاصفهان3130001401/11/02
ساعت13:00
ورق سیاه 4*125 ST22اصفهان3110001401/11/02
ساعت13:00
ورق سیاه 3.5*125 ST37اصفهان3110001401/11/02
ساعت13:00

نمودار قیمت ورق سیاه در سال 1401

قیمت ورق سیاه
ورق سیاه
ورق سیاه

آیا ورق سیاه را می شناسید؟

ورق سیاه چیست! ورق سیاه از فرایند نورد گرم تولید می شود و ورق گرم نیز نامیده می شود. پس از فرآیند تولید ورق به صورت رول یا کویل به بازار عرضه می گردد.  فرآیند تولید ورق گرم از ریخته گری مداوم شروع می شود که مهمترین بخش این فرآیند می باشد.

این محصول فولادی مواد اولیه بسیاری از کالا ها می باشد و کاربرد فرآوانی در صنعت بزرگ ساختمان و صنایع دیگر دارد. قیمت ورق گرم مهمترین عامل تاثیرگذار در قیمت تمام شده بسیاری از کالاها است، به همین دلیل در خرید ورق به چند عامل مهم توجه کنید. این نوع ورق با گریدهای مختلف با نام اختصاریه ST معین می گردد. که اشاره به مقدار کربن موجود در ورق  و سختی آن دارد.

  • این نوع ورق نسبت به کربن موجود گرید بندی می شود، قیمت ورق سیاه st52 بیشترین مقدار کربن و ورق سیاه st37 از کربن کمتری تشکیل شده است. هر چه کربن ورق بیشتر باشد ورق خشک‌تر مقاوم تر ولی شکننده تر می باشد. گرید و نوع ST در قیمت این نوع ورق تاثیر گذار می باشد.
  • عرض و ضخامت ورق گرم نیز در قیمت آن تاثیر گذار می باشد. ورق گرم در عرض های استاندارد 1000 میلی‌متر، 1250 میلی‌متر، 1500 میلی‌متر تولید می شود، گاهی عرض های نا متعارفی تولید می شود که در قیمت نیز تاثیر گذار می باشد.
  • کارخانه تولیدی نیز یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت می باشد. قیمت ورق فولاد مبارکه با قیمت ورق اکسین متفاوت است و دلیل تفاوت قیمت، کیفیت محصول می باشد. جهت خرید ورق سیاه با کیفیت بالا و قیمت مناسب با کارشناسان پرشین آیرون تماس حاصل فرمایید.

فرآیند تولید ورق سیاه

مواد اولیه در تولید ورق سیاه که بر روی آن فرایند نورد گرم انجام میشود , تختال یا اسلب (Slab) نام دارد.

در ابتدای فرآیند تولید , تختال وارد کوره شده تا به دمای تقریبا 1280 سانتی گراد برسد.

در مرحله ی دوم فولاد حرارت دیده از میان غلتک هایی که خلاف جهت هم حرکت میکنند جهت انجام عملیات نورد عبور میکند.

کاهش ضخامت و افزایش طول تختال با توجه به نیروی وارد شده از غلتک به تختال انجام میشود, این نیرو و فشار بر قطعه باعث بهبود در خواص مکانیکی و فیزیکی محصول میشود.

در مرحله ی سوم جهت برطرف کردن عیب های ریزساختاری تختال (تحت عملیات نورد) تا دمای تقریبا 1200 سانتی گراد گرم میشود. در انجام این مرحله نکته ایی که بسیار اهمیت دارد, انتخاب دما است زیرا انتخاب دمای نامناسب  باعث ایجاد رسوبات میشود و در نتیجه هزینه ی تولید افزایش پیدا میکند.

در مرحله ی چهارم پوسته زدایی با آب انجام میشود و برای کاهش ضخامت تختال تا 75 درصد از قفسه ها عبور میکنند, کاهش ضخامت تختال ها باعث افزایش عرض تختا ل ها میشود.

در مرحله پنجم  عملیات نورد خشن که دارای 2 تا ۴ غلتک است بر روی تختال انجام میشود.

پس از عبور از نورد خشن جهت یکنواخت کردن خواص مکانیکی و دمای ورق در جعبه های کلاف قرار میگیرند و عملیات پوسته زدایی مجددا انجام میشود.

در اخرین مرحله 5 الی ۷ قفسه جهت نورد وجود دارد که باعث کاهش مجدد ضخامت ورق ها (ا الی 4 میلیمتر) میشود , در انتها ورق ها بر روی میزهای خنک کننده با ابعاد 150 الی 200 متر قرار میگیرند و پس از مدت زمانی آماده ی بارگیری میشوند.

فروش ورق سیاه بعد از تولید

با توجه به تقاضای بالای ورق گرم در صنعت کشور. نحوه فروش ورق سیاه همیشه یکی از عوامل مهم در تنظیم قیمت بازار می باشد. چند نرخی بودن بهاء ورق نشان دهنده تلاش برای کنترل قیمت این نوع ورق فولادی پرمصرف دانست.

وزارت صنعت معدن و تجارت در راستای رسالتی که بر دوش دارد. جهت حمایت از تولید کنندگان و حمایت از تولید ملی و البته کنترل قیمت ورق گرم. مواد اولیه کارخانجات را با تعرفه دولتی در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد.

واحد های تولیدی با استفاده از این شرایط. می توانند با احراز مدارک مورد نیاز مواد اولیه خود را به قیمت دولتی تامیین کنند که این قیمت. بسیار پایین تر از قیمت ورق گرم در بازار آزاد می باشد. 

یکی دیگر از روشهای فروش ورق سیاه در بورس کالا می باشد. قیمت ورق سیاه در بورس نصبت به قیمت در بازار ازاد نیز پایین تر می باشد. کارخانه های تولید فولاد مانند کارخانه فولاد مبارکه اصفهان با ارایه تولیدات خود در بورس. محصولات خود را به فروش می رسانند.

یکی از مسیرهای دیگر کنترل قیمت. فروش ورق سیاه توسط عوامل فروش مشخص شده فولاد مبارکه اصفهان در سراسر ایران می باشد. این سنترها با شرایط و مقررات مشخصی ورق گرم کارخانجات وابسته به این صنعت را تامین می کنند.

انواع ورق سیاه:

ورق سیاه رامیتوان از نظر ویژگی های گوناگونی تقسیم بندی نمود:
ورق سیاه از حیث ظاهر به ورق نورد گرم رول شده _ کلاف یا کویل تقسیم بندی میشود. ضخامت این محصول از 1.5 الی 15 میلیمتر می باشد و در اندازه های 100 _ 125 _ 150 _ 200 سانتی متر می باشد که طول آن نیز بسته به نیاز و سفارش مشتری تعیین میشود.
نوعی دیگر از تقسیم بندی ظاهری ورق نورد گرم فابریک یا شیت است که ضخامتی از 15 میلیمتر به بالا دارند و ابعاد پرکاربرد آن به صورت زیر می باشد:
1000*2000
1250*2500
1000*6000
1500*6000
2000*6000
2000*12000
ورق نورد گرم بر حسب کاربرد و ترکیب به دو نوع صنعتی و معمولی تقسیم میشود. نمونه ای از گرید های پرکاربرد ورق سیاه صنعتی میتوان به ST52 و ورق سیاه معمولی به ST37 اشاره نمود. ST که در اول این اعداد نوشته شده است مخفف کلمه Strength بوده و به معنی استحکام می باشد و عدد کنار این حروف نمایانگر میزان سختی ورق بر حسب کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد.

موارد استفاده از ورق سیاه

تهیه مواد خام برای صنایع مختلف ,مورد استفاده در تولید تانک و مخازن خاص, ساخت سازه ها و ماشن آلات عظیم,ساختمان سازی,کشتی سازی,خودروسازی,تجهیزات کشاورزی,ساخت رینگ چرخ,صنایع سنگین فلز, ساخت مخازن عظیم وپتروشیمی و سوله های عظیم

قیمت روز ورق سیاه

خرید ورق سیاه از بورس یا بازار آزاد

خرید ورق سیاه به صورت سهمیه تولید کنندگان از کارخانجات مادر. خرید ورق از بورس و عاملین فروش کارخانه فولاد مبارکه. نیاز به ار‍یه مدارک واحد تولیدی و ظرفیت سنجی از طرف وزارت صمت و تاییدیه های مختلف دارد.

ضعف روش های مختلف تامین ورق سیاه به نرخ دولتی و تنظیم بازار در نحوه پرداخت آن می باشد. تولید کنندگان پس از گرفتن تاییدیه های مختلف. می بایست مبلغ درخواست خود را کامل پرداخت کنند و پس از سه ماه محصول خود را دریافت کنند. این زمان تحویل یکی از مشکلات این طرح می باشد و تولیدکنندگان بخش زیادی از سرمایه نقدی خود را صرف این روش خرید می کنند.

یکی از متداول ترین روش های تهیه ورق گرم از بازار آزاد می باشد. بازرگانی پرشین آیرون تامین کننده ورق سیاه St52. ورق سیاه St37. ورق سیاه St22 در ایران می باشد و بهترین قیمت ورق سیاه را در اختیار مصرف کنندگان محترم قرار می دهد. محصولات این بازرگانی از بهترین برندهای بازار تهیه می گردد.

کارخانه های تولیدکننده ورق گرم

یکی از کارخانه های تولید ورق گرم در ایران کارخانه فولاد مبارکه اصفهان می باشد. این کارخانه بخشی از نیاز کشور را فراهم و صادرات به کشورهای مجاور نیز در دستور برنامه های این کارخانه قرار دارد. کارخانه سبا ،گیلان و اکسین نیز دیگر کارخانه های تولید ورق گرم در ایران می باشند.

دلیل افزایش قیمت ورق سیاه

نمودار قیمت ورق سیاه در سال 1401 نشان دهنده ی افزایش قیمت ورق سیاه از ابتدای سال تا کنون (آذرماه 1401) است که تاثیر مستقیم بر قیمت دیگر ورق های فولادی نیز می گذارد.

در ابتدای سال ۱۴۰۰ پس از پشت سر گزاشتن یک بازار افزایشی و پر از افت و خیز در نمودار قیمت ورق سیاه. اکثر فعالان بازار آهن و ورق های فولادی منتظر بازار کاهشی در سال جدید بودند. در شروع معاملات ورق سیاه پس از تعطیلات نوروز ٫ دلار با شیب‌ نسبتا آرامی رو به کاهش بود و همه انتظار کاهش قیمت ورق سیاه در بازار را داشتند. اما در اولین عرضه ورق در بورس در اوایل اردیبهشت ماه ورق سیاه ورق روغنی ورق گالوانیزه و…. با رشد حدود ۴۰۰۰ تومانی در معامله قبلی  روبرو ‌و‌ نمودار قیمت ورق سیاه صعودی شد.

حفظ محیط زیست

با پیشرفت تجهیزات تولید آهن و ورق در جهان روند تولید سریع تر از گذشته طی‌میشود و همین‌موضوع‌باعث‌تخریب‌محیط زیست و‌استخراج بیش از حد سنگ‌آهن از طبیعت می گردد و خود فرایند تولید فولاد نیز باعث آلایندگی محیط زیست می شود.

کشور چین بعنوان بزرگترین تولید کننده آهن در جهان با توجه به خطرات زیست محیطی تصمیم به کاهش ظرفیت تولید آهن گرفته است و همین موضوع یکی از مهمترین عوامل افزایش قیمت ورق سیاه در چین به میزان ۵۰۰۰ یوهان در هر تن و در تبع ان جهان گردیده است.

ایران با تولید حدود ۳۳ میلیون تن شمش آهن در سال ۱۳۹۹ یکی از بزرگترین تولیدکنندگان آهن و‌ ورق سیاه در خاور میانه می باشد.

در کشورمان فرایند تولید آهن بعهده بخش دولتی می باشد کارخانه فولاد مبارکه اصفهان – فولاد سبا – صنایع فولاد گیلان جزو تولید کنندگان ورق در ایران می باشد

کارخانه فولاد اکسین خورستان نیز تولید کننده ورق با ضخامت های بالای ۸ میلیمتر می باشد .

از نظر مصرف ورق فولادی کارخانه فولاد مبارکه با نوسانات نمودار قیمت ورق سیاه یکی از سالهای پر حداثه را سپری کرده.

مزایای استفاده از ورق سیاه

مهمترین مزیت این نوع ورق میتوان به انعطاف پذیر بودن آن اشاره کرد به دلیل ویژگی خم شوندگی آن جایگزین ورق سرد و یا روغنی نیز میشود, به علاوه قیمت آن نسبت به ورق های روغنی مناسب تر می باشد.

از دیگر مزایای این محصول آن است که فرآیند تولید آن (ساخت, برش )  در مدت زمان کوتاه تری قابل انجام می باشد, همچنین در صنایع بسیار مختلفی استفاده میشود.

در کنار مزایای گفته شده به , خاصیت چکش خواری بالا , استحکام و سختی زیاد , مقاوم بودن در برابر خوردگی و مقاومت کششی بالا نیز میتوان اشاره کرد.

معایب استفاده از ورق سیاه

یکی از عیوب این محصول که خریداران توجه بسیار زیادی به آن دارند , صیقلی نبودن سطح آن می باشد.

در مقایسه با ورق های فولادی دیگر , ورق سیاه استحکام کم و در نتیجه ماندگاری پایین تری دارد.

با توجه به مطالب گفته شده بالا,  به دلیل استفاده از سیستم های خنک کننده این نوع ورق دارای سطح خشنی نیز می باشد, و برخورد دست و یا سطح بدن باعث آسیب میشود.

تفاوت ورق سیاه با ورق روغنی

یکی از بارزترین تفاوت این دو محصول ظاهر و رنگ آن ها می باشد, که ورق های روغنی دارای سطحی براق و ورق های سایه دارای رنگ سیاه و مات می باشند.دومین تفاوت این دو در آن است که ورق روغنی با فرآیند نورد سرد و ورق سیاه با فرآیند نورد گرم تولید میشود.

سومین تفاوت در ضخامت این محصولات می باشد که ورق های روغنی غالبا از ضخامت 0.3 الی 3 میلیمتر و ورق های سیاه در ضخامت های 1 الی 15 میلیمتر (حالت رول) و از 16 میلیمتر به بالا (حالت فابریک) تولید میشوند.

کاربرد
ورق روغنی در صنایع مبلمان فلزی _ لوازم خانگی _ خودروسازی _ تولید انواع لوله و پروفیل و ….کاربرد دارد و ورق سیاه در تولید و تهیه تجهیزات ترافیکی _ گاردریل ها _ تجهیزات دریایی _ کشتی سازی _ ساخت تانک و مخازن _ ساخت سوله و …. استفاده میشود.
مزایا و معایب
انعطاف پذیری ورق سرد نسبت به ورق نورد گرم بیشتر می باشد. ورق نورد سرد نیز دارای ابعادی دقیق تر می باشد.
تفاوت
در مواردی که زیبایی ظاهری مهم باشد از ورق روغنی استفاده میشود و در مواردی که استحکام و ویژگی مکانیکی در میان باشد از ورق سیاه استفاده میشود.
ابعاد
ورق سیاه از ضخامت 2 میل تا 15 میل برای حالت رول و از 16 میل به بالا به صورت ورق برش خورده تولید میشود و ورق روغنی از ضخامت 0.3 الی 3 میلیمتر را پوشش میدهد. عرض ورق روغنی 1 و 1.25 متر و ورق سیاه 1، 1.25، 1.5 و 2 متر می باشد.

پنج تفاوت ورق سیاه و ورق گالوانیزه

۱- پایه تولید
ورق سیاه پایه تولید ورق های دیگر می باشد. ورق اسید شویی، ورق فول هارد، ورق روغنی و ورق گالوانیزه از ایجاد فرآیندهای صنعتی و اضافه کردن مواد شیمیایی به ورق گرم بدست می آید.

۲- مقاومت در برابر اکسیداسیون و زنگ زدن
ورق های گالوانیزه به دلیل آن که با “روی” پوشیده میشوند مقاومت بالایی در برابر تخریب با زنگ زدگی دارند که ورق سیاه از این ویژگی برخوردار نمی باشد. دیگر تفاوت بین این دو نوع ورق آهن ، ورق گالوانیزه پوسته پوسته نمیشود ولی در مقابل ورق نورد گرم اگر رنگ شود و در معرض رطوبت قرار بگیرد رنگ خود ر ا از دست داده و پوسته پوسته می شود.

۳- استحکام و محل کاربرد
ورق سیاه عموما از استحکام و سختیه بیشتری برخوردار است و در مقابل ورق گالوانیزه به دلیل کم بودن ضخامت از استحکام و سختیه کمتری برخوردار می باشد
.
۴- شیوه تولید
تولید ورق سیاه از فرآیند ریخته گری مداوم تولید می شود در صورتی که ورق گالوانیزه پس از ریورز (کشش) ورق سیاه و اضافه شدن عنصر روی بر سطح ورق تولید می شود.

5) ظاهر
ورق سیاه دارای ظاهری به رنگ مشکی مات و کدر می باشد برخلاف ورق گالوانیزه که دارای سطحی صیقلی و براق می باشند

خرید ورق سیاه از فولاد مبارکه

کارخانه فولاد مبارکه با تولید ورق سیاه، ورق روغنی، ورق گالوانیزه یکی از بزرگترین تولید کنندگان ورق فولادی در خاورمیانه می باشد که محصولات خود رابه 4 صورت عرضه میکند.

۱- به صورت سهمیه وزارت صمت

کارخانجات و بنگاه های برشکاری ورق سیاه برای تامین ورق مورد نیاز خود از طریق وزارت صنایع و معادن و تجارت می توانند سهمیه تخصیص ورق سیاه فولاد مبارک را اخذ نمایند.

۲- از طریق خرید ورق در بورس

فولاد مبارکه بخشی از ورق سیاه و دیگر ورق فولادی را در بورس کالا عرضه میکند.

۳- از طریق مرکز فروش رسمی فولاد مبارکه در استان ها

کارخانه فولاد مبارکه بخشی از محصولات خود را در اختیار نمایندگان خود در سرتاسر کشور قرار میدهد.

۴- خرید از بنگاه ها و بازرگانی های معتبر

بازرگانی پرشین آیرون با تکیه بر تجربه و اعتبار خود توانایی عرضه ورق سیاه – ورق روغنی – ورق گالوانیزه به صورت کویل و ابعادی را دارا می باشد.

قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه در مقایسه با کیفیت بالایی که دارد مقرون به صرفه می باشد. جهت ثبت سفارش ورق سیاه با ابعاد مورد نظرتان با کارشناسان فروش ما تماس حاصل فرمایید.

جدول وزنی ورق سیاه (فولاد مبارکه)

ردیفطول(میلیمتر)عرض(میلیمتر)ضخامت(میلیمتر)وزن هر شیت (کیلوگرم)
120001000232
225001250250
3600015003212
4600015004283
56000150053533
6600015006424
7600015008657
86000150010707
96000150012848
1060001500151060

راهنمای خرید

با تماس به کارشناسان فروش شرکت پرشین آیرون و اعلام مشخصات ، شرایط پرداخت، زمان .بارگیری و تحویل محصول در قالب پيش فاكتور برای شما ارسال خواهد شد. پس از تایید پرداخت ؛ و بعد از تاييد قيمت كرايه. از سوي مشتري، طبق زمان‌بندی اعلام شده، محصول خریداری شده برای مشتری ارسال می شود.

چند نکته در هنگام خرید

پس از دریافت پیش فاکتور خرید حتما از صحیح بودن سفارش خود اطمینان حاصل فرمایید.

در صورت مغایرت پیش فاکتور با سفارش شما قبل از بارگیری جهت تصحیح با کارشناسان ما تماس بگیرید.

با توجه به نوسانات بازار، برای اطمینان از قیمت نهایی محصول، با کارشناسان ما در تماس باشید.

021-40770074