برگزاری سمینار یک روزه چالش برق در زنجیره فولاد

هدف این سمینار بررسی راهکارهای برون رفت از محدودیت های برق صنایع فولادی با همکاری انجمن تولید کنندگان فولاد ایران بوده است.

تاریخ برگزاری : 14/06/1400

افراد حاضر در این سمینار :

حضور دکتر سعید زرندی معاون طرح و برنامه وزارت صمت، دکتر محسن بختیار معاون برنامه‌ریزی وزارت نیرو‌، دکتر علی نقوی مدیرعامل بورس انرژی ایران، بهرام سبحانی رییس و رسول خلیفه‌سلطان دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، امین ابراهیمی مدیرعامل فولاد خوزستان و جمعی از مدیران شرکت‌ های فولادی و فعال در صنعت.

مکان برگزاری : برق در سالن همایش‌های هتل هما تهران برگزار شد.

بهرام سبحانی رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در آیین افتتاح سمینار:

ظرفیت نصب شده‌ی صنایع فولادی چهل میلیون تُن است. امسال کمبود تولید برق و محدودیت‌های برقی که به صنایع فولادی اعمال شد، علاوه بر اینکه برنامه‌ی تولید امسال را با چالش‌ مواجه کرد، دستیابی به تولید ۵۵ میلیون تُن در افق ۱۴۰۴ را با اما و اگر روبرو کرد. اگر بخواهیم به تولید افق ۱۴۰۴ برسیم باید ده هزار و ۵۰۰ مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور اضافه شود.

در ادامه صحبت های آقای سبحانی آقای بهرام سبحانی رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفتند:

نتیجه‌ی   محدودیت گاز و برق در ۴ سال گذشته باعث شد که از ظرفیت ۴۰ میلیون تن نصب شده، تنها ۳۰ میلیون تن محقق شود. صنعت فولاد نیازمند تامین برق پایدار است. در بحران پیش آمده، به تولیدکنندگان فولاد گفته می‌شود که نیروگاه احداث کنند. البته این اقدام برای واحدهای بزرگ امکان‌پذیر است اما بخش‌های فولادی با تُناژ پایین امکان احداث نیروگاه را ندارند.

چالش برق در زنجیره فولاد

رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با بیان اینکه نقطه سر به سر تولید فولاد بالای ۷۵ درصد است بدان معنی که اگر تولیدکننده‌ی فولادی زیر ۷۵ درصد تولید کند، زیان‌ده می‌شود. باید شرایط به گونه‌ای رقم بخورد که تولید از ۷۵ درصد ظرفیت کمتر نشود. یکی از اقدامات بنیادی کاهش و در نهایت حذف محدودیت‌های برق است. باید در نظر داشت ده درصد ظرفیت تولید در زمان پیک شبکه یعنی نابودی تولید و از بین رفتن فرآیند تولید فولاد؛ یعنی تعطیلی کامل صنعت فولاد.

باید به صنعت راهبردی فولاد نگاه ملی شود. میزان سود از دست رفته‌ی ناشی از محدودیت‌های برق، شش میلیارد دلاری برآورده شده است که به مراتب بیشتر از هزینه‌ی احداث، اصلاح سوخت و در مدار آوردن نیروگاه تعطیل شده است. شرکت‌های فولادی به منظور تامین پایدار برق باید به سمت احداث نیروگاه حرکت کنند.

در ادامه دکتر محسن بختیار معاون برنامه‌ریزی وزیر نیرو گفتند:

عمده نیروگاه‌های کشور به سوخت فسیلی وابسته هستند، باید به سمت اصلاح مصرف سوخت حرکت کنیم. سوخت نیروگاه‌های گازی را به سمت سیکل‌ترکیبی تغییر دهیم و در تعریف طرح‌های جدید از انرژی‌های تجدیدپذیر و به اصلاح پاک استفاده کنیم.

تنها در صورت اضافه شدن بخش بخار به نیروگاه‌های گازی افزایش ۷۵۰۰ مگاواتی تولید برق را شاهد هستیم و از طرفی میزان تولید آلاینده‌‌ کاهش پیدا می‌کند.

متوسط رشد برق سال های گذشته  ۱/۸ بود،‌ اما امسال و به یکباره با افزایش ۲۰ درصدی رشد مصرف برق در خرداد ماه مواجه شدیم. صنایع بزرگ هم رشد ۲۶ درصدی مصرف برق را تجربه کردند.

دکتر محسن بختیار معاون برنامه‌ریزی وزارت نیرو‌:

رشد مصرف صنایع بزرگ تا ۱۵۰۰ مگاوات، استخراج رمز ارز تا ۲۰۰۰ مگاوات، افت‌ تولید واحد های حرارتی تا ۱۰۰ مگا‌وات، کاهش تولید نیروگاه‌های حرارتی به دلیل کمبود آب تا ۱۱۰۰ مگاوات، کاهش تولید نیروگاه‌های برق آبی به میزان ۷۵۰۰ مگا وات، رشد مصارف سرمایشی تا  بیست و چهار هزار مگاوات،‌ شروع به کار زودهنگام پمپ‌های چاه‌های کشاورزی تا ۵۰۰ مگا‌وات و کاهش انرژی تولیدی روزانه نیروگاه‌های برق آبی به میزان هفت هزار مگاوات ساعت عمده دلایل کمبود برق در کشور هستند.

معاون وزیر صمت، دکتر سعید زرندی :

به غیر از رشد هشت درصدی تولید در سال گذشته، صنایع معدنی در سال ۹۹‌ کمک‌ شایانی به ارزآوری کشور کرد و به تنهایی بار مالی کشور را به دوش کشید. ۱۲ درصد ارزش افزوده‌ی کشور در حوزه فولاد است. با توجه به ظرفیت نصبی تولیدکنندگان فولاد،‌ تولیدی اسمی شمش فولادی ۴۲ میلیون تُن است. با توجه به اعمال محدودیت‌های برقی در سال ۱۴۰۰ تولید فولاد با افت نگران‌کننده مواجه شده است.‌ از طرفی نگران محدودیت زمستان‌ هستیم. در سند ۱۴۰۴ میزان نیاز به آب، برق و گاز صنایع به طور دقیق اعلام شده است. انتظار داشتیم وزارت نیرو پیش‌بینی‌های لازم را متناسب با رشد مصرف برق انجام می‌داد.

امین ابراهیمی مدیرعامل فولاد خوزستان

سال گذشته میزان تولید از دست رفته‌ی ناشی از محدودیت برق شصت هزار تُن بود. این رقم در چهار ماهه‌ی نخست امسال، ۴۵۰ هزار تُن بوده که باعث شد ده هزار میلیارد تومان از فروش محصولات و دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از سود را از دست دهیم.

پیشنهاد فولاد خوزستان در کوتاه‌مدت هوشمندسازی محدودیت‌ها است،‌ بدان معنا که با توجه به تاثیرگذاری صنایع مختلف بر اقتصاد کشور محدودیت‌ها اعمال شود. در میان‌مدت با توجه ظرفیت نصبی ۸۵ هزار مگاواتی نیروگاهی، به روز رسانی تجهیزات و احیای نیروگاه‌های تعطیل شده را با نگاه پایداری برق به شرکت‌های فولادی واگذار کنند. در بلندمدت ایجاد شرکت مادر تخصصی در حوزه توسعه زیرساخت، با سرمایه‌گذاری مشترک شرکت‌هایی فولادی و وزارت نیرو می‌تواند به برطرف نمون چالش‌ کمک کند. فولاد خوزستان به منظور تامین برق پایدار اقدام به احداث نیروگاه ۵۲۰ مگاواتی سیکل‌ترکیبی کرده است. وزارت نیرو با در نظر گرفتن مشوق‌های مختلف، صنعت فولاد را برای سرمایه‌گذاری در بخش نیروگاهی ترغیب کند.

امین ابراهیمی مدیرعامل فولاد خوزستان

سال گذشته هزینه‌های حامل‌های انرژی  ۳ درصد بود. امسال و با شش برابر شدن قیمت برق، هزینه تمام شده  به هشت درصد رسیده‌ است.  با توجه به از دست رفتن ۴۵۰ هزار تن به دلیل اعمال محدودیت‌های برق، هزینه برق مصرفی به ۳۰ درصد رسیده است. با اینکه میزان مصرف برق صنایع فولادی ده درصد برق تولیدی است،‌ اما بیشترین محدودیت‌های برق متوجه این صنعت راهبردی بود.

علی بخشی رییس سندیکای برق کشور

شرایطی که امروز صنایع مختلف به ویژه فولاد و سیمان دچار آن شدند،‌ با توجه به سرمایه‌گذاری نکردن وزارت نیرو در احداث و توسعه نیروگاه قابل پیش‌بینی بود. با فرض اینکه همین امروز احداث نیروگاه از سوی صنایع فولادی آغاز شود،‌ در خوشبینانه‌ترین حالت و با فرض ثابت بودن تولید برق، تا سه سال آینده محدودیت‌های برق صنایع  ادامه‌دار خواهد بود.

مدیرعامل بورس انرژی ایران، دکتر علی نقوی :

متولی نیروگاه‌های کشور چه در تولید و چه در فروش وزارت نیرو است. این شرایط منطقی نیست. وزارت نیرو باید به تصدی‌گری در صنعت برق پایان دهد و به نیروگاه‌ها به چشم یک صنعت مولد نگاه کند. تا به امروز شصت درصد تولید برق از سوی بخش خصوصی انجام می‌شود،‌ این رقم باید به صد در صد برسد. اگر بخواهیم با نگاه دولت مصرف برق کشور را بسنجیم،‌ باید گفت که سال گذشته ۶ میلیارد دلار عدم‌‌النفع ناشی از افزایش مصرف سوخت  نیروگاه‌های برق و‌ صادر نشدن سوخت‌ متوجه دولت شد.‌

عرضه‌ی برق در بورس،‌ علاوه بر واقعی شدن‌ قیمت‌ها، به رقابتی شدن هم‌ کمک‌ می‌کند.

بهره‌گیری از مکانیزم های بازار بورس، صدور گواهی صرفه‌جویی انرژی برای شرکت‌هایی که  پروژه‌های فولادی را با در نظر گرفتن کاهش مصرف برق تعریف و اجرا می‌کنند، اصلاح الگوی مصرف و احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر مواردی هستند که‌ به‌ بهبود شرایط کمک‌ می‌کنند.

سخنگوی صنعت برق و‌ مدیرعامل شبکه برق ایران، دکتر مصطفی رجبی‌‌مشهدی :

طرح مدیریت مصرف در قراردادهایی که با صنایع بستیم گنجانده شده است و یادآور شدیم که در ساعات اوج مصرف صنایع محدود می‌شوند.‌ در زمستان سال گذشته،‌ ۲۵ روز محدودیت داشتیم که با توجه به شرایط امسال ممکن‌ است‌ تعداد روزها‌ افزایش پیدا کند. باید به سمتی حرکت کنیم که میزان انرژی قابل تحویل به صنایع را اعلام کنیم و صنایع بر این اساس برنامه‌ریزی کنند.

در طرح های جدید فولادی به ازای هر تن فولاد مصرف انرژی برق بسیار فراتر از استانداردهای جهانی است،‌ علت این امر ارزان بودن برق در ایران است. باید به سمت اصلاح الگوی مصرف حرکت کنیم. توسعه پایدار مستلزم‌ اصلاح الگوی مصرف است.

 

کارخانه ی خاور صنعت هما با توجه به این شرایط و محدودیت های برقی،  سعی در این دارد که سفارش‌ها شما با  کیفیت مرغوب و در زمان مناسب تولید و به شما تحویل داده شود.

بازرگانی پرشین آیرون، نماینده رسمی کارخانه خاور صنعت هما می باشد، جهت اطلاع از قیمت محصولات و ثبت سفارش با کارشناسان ما تماس بگیرید.